بیشتر افراد دیابتی از انجام دادن تست قند خون خود توسط دستگاههای معمول گله دارند . استفاده از این دستگاهها بسیار سخت و معمولا دردآور است . محققان به تازگی  بر روی دستگاه نانویی در حال کار هستند که بتوان آن را در داخل بدن قرار داد . این دستگاه می تواند به طور پیوسته سطح قند خون بدن را بررسی کند  و سپس اطلاعات را بر روی یک دستگاه به نمایش بگذارد . دکتر Yum مخترع این دستگاه است . این اختراع برای کارکرد خود نیاز به یک نانو لوله ی بیوسنسور نوری مادون قرمز نزدیک دارد که بتواند به طور مداوم سطح قند خون را بخواند و آن را بر روی اسکنر قند نوری به نمایش بگذارد .

بررسی و تست سطح قند خون برای افراد دیابتی لازم و ضروری است .  این دستگاه می تواند اطلاعات ضروری و حیاتی را در اختیار افراد قرار دهد . انجمن دیابت آمریکا تخمین می زند که بیش از 29 میلیون فرد مبتلا به دیابت در ایالات متحده زندگی می کنند، که نزدیک به 10 درصد از جمعیت  جهان است. با توجه به اخبار سازمان بهداشت جهانی، حدود 371 میلیون نفر  در سراسر جهان به این بیماری مبتلا هستند . یام تنها هدفش از انجام این تحقیق، کمک به افراد دیابتی در سراسر جهان بود . او می گوید: " دیابت یک مشکل بزرگ در جوامع امروزی است . من معتقدم این فناوری سنجش نانو لوله ای  می تواند  روش بهتری برای مدیریت دیابت و بهبود کیفیت زندگی افراد دیابتی داشته باشد . "

تحقیقات اولیه بر روی فناوری سنجش زیستی نوری مبتنی بر نانو لوله های کربنی تک دیواره در مجلات معتبری همچون Nature Nanotechnology، ACS Nano و غیره به چاپ رسیده است . اخیرا مقاله ی مروری در این مورد در مارس سال 2015 در مجله ی بیوتکنولوژی منتشر شده است .

گروه تحقیقاتی یام در UTA بیشتر روی  یکپارچه سازی مواد در مقیاس نانو و میکرو و همچنین مواد ساخت دست بشر تمرکز دارند .  فناوریهای دیابتی کنونی  دو گزینه پیش روی بیمار قرار می‌دهند . گزینه ی اول  مستلزم  آن است که یک لوله از طریق شکم برای استفاده از یک سیستم نظارت مداوم قند خون وارد بدن شود . اما بیشتر افراد از دستگاههای تست خون پیشرفته استفاده می کنند .عیب این سیستم های سنجش در این است که آنها تنها سطح قند را در بافت های بدن بیمار می خوانند و این موضوع نمی تواند دقیق باشد . همچنین تست و بررسی مداوم سطح قند ،نیازمند گرفتن خون از انگشت در ساعت های مختلف روز است . همین امر می تواند برای بیماران سخت و دشوار باشد . اما دستگاه نانویی چنین معایبی را نخواهد داشت . ورود این دستگاه به زندگی روزمره ی افراد می تواند تاثیر زیادی بر روی کیفیت زندگی بیماران داشته باشد .

منبع: http://www.nanowerk.com/nanotechnology-news/newsid=42002.php