دانشمندان یک میکروفن مبتنی بر گرافن توسعه داده اند که تقریبا 32 بار از میکروفن های استاندارد ساخته شده از نیکل حساس‌تر است . محققان در دانشگاه بلگراد، صربستان، یک غشای ارتعاشی ( بخشی از یک میکروفون کندانسور که در آن صدا به  جریان تبدیل می شود) از گرافن را تولید کرده اند که  قادر است بیش از 15 دسی بل حساسیت بیشتری نسبت به میکروفن های تجاری موجود داشته باشد . نتایج این تحقیقات در مجله‌ی مواد دوبعدی ( با عنوان میکروفن‌های کندانسور از گرافن چند لایه‌ای ) منتشر شده است .

دکتر مارکو اسپانسرویک  در این مورد می گوید: " ما می‌خواستیم نشان دهیم که گرافن پتانسیل کاربرد در دنیای واقعی را دارد .  گرافن به خاطر داشتن خواص شگفت انگیزی همچون انعطاف پذیری و استحکام مکانیکی بالا ، می‌تواند به عنوان یک غشای صوتی مورد استفاده قرار گیرد . "

غشاهای گرافنی که تقریبا  دارای ضخامت 60 لایه‌ای هستند بر روی یک فویل نیکلی و با استفاده از رسوبدهی شیمیایی بخار، برای اطمینان از کیفیت سازگار در تمام نمونه ها  رشد یافتند .در طول رشد غشا، فویل نیکلی با اسید قلم زنی شده و غشای گرافنی در همان محل  میکروفن های تجاری به عنوان مقایسه قرار گرفت . اینکار باعث افزایش 15 دسی بل در حساسیت میکروفن گردید . محققان همچنین از یک غشای گرافنی با ضخامت 300 لایه نیز استفاده کردند که این موضوع نیز پتانسیل کاربرد در بخشهای مافوق صوت را به خوبی نشان می دهد .

دکتر مارکو معتقد است که این میکروفن ها عملکرد بسیار خوبی داشتند و این عملکرد رضایت بخش بوده است . او می‌گوید : " یک غشای گرافنی ضخیم تر به صورت نظری می‌تواند کشیده‌تر باشد و همین امر نیز کاربرد آن در مافوق صوت  را عملی می کند اما متاسفانه هنوز تجربیات و آزمایش هایی در این مورد انجام نشده است . در این مرحله از کار موانع زیادی برای تولید گرافن های ارزان قیمت وجود دارد . بنابراین میکروفن‌های ما باید بیشتر مورد مطالعه قرار گیرند . صنعت به شدت بر روی تولید و بهبود محصولات گرافنی در حال کار است  و این بدان معناست که میکروفن های ما نیز می‌تواند با قیمت و هزینه ی کمتری تولید شود."

منبع :

http://www.nanowerk.com/nanotechnology-news/newsid=41980.php