پیگیری مسیر داروهای شیمی درمانی در زمان واقعی و در سطح سلولی می‌تواند درمان سرطان را به کلی دگرگون کند و به پزشکان کمک نماید تا به خوبی دلیل پاسخ متفاوت بیماران به شیمی  درمانی را درک کنند. نانوساختارهای پپتیدی زیست تخریب پذیر هستند و به همین خاطر می‌توان آن‌ها را در موارد مختلف پزشکی مورد استفاده قرار داد.

محققان دانشگاه اهیو  روشی را کشف کرده اند که در آن مسیر داروهای سرطانی  روشن می‌شود بنابراین می‌توان به اسانی فهمید که دارو دقیقا در حال طی چه مسیری است و به کجا می رود. آن‌ها از یک تکنیک ارگانیک( نانو ساختارهای پپتیدی) برای ایجاد این ستاره راهنمای علمی استفاده کرده اند. تلاش های قبلی که در این حوزه انجام گرفته بود توسط رنگ‌هایی که سریعا ناپدید می‌شدند و یا از مواد و عناصر سمی مانند فلزات ساخته می‌شدند، محدود گردیده بود.

نتایج این تحقیق  در مجله Nature Nanotechnology به چاپ رسیده است. در این مقاله دو دستاورد مهم مورد بررسی قرار گرفته است. اولا محققان یک مولکول فلورسنت ایجاد کرده اند که پپتید نام دارد و از دو آمینو اسید تشکیل شده است . سپس آنها این مواد نورانی را به داروهای سرطانی متصل کردند و توسط آن مسیر داروها را مورد بررسی قرار دادند.دکتر ژانگ در اینباره می گوید: "  این موضوع برای پزشکی شخصی بسیار مهم است . همه پزشکان دوست دارند دقیقا مسیر طی شده توسط داروها را مورد مطالعه قرار دهند. این امر توسط روش ابداعی ما به خوبی ممکن شده است ."

مهندسان پزشکی همیشه به دنبال تکنیک و روشی بودند که در درون بدن رفتار طبیعی داشته باشد  و بتواند بدون آسیب رساندن به بافت های مختلف، بدن را ترک کند. این تحقیق می‌تواند در انجام چنین امری امیدوار کننده باشد. شما می توانید داروها را با این دستگاه فلورسنت ترکیب کنید. از آنجایی که این دستگاه از آمینو اسیدهای طبیعی  و نانوذرات تشکیل شده است ،برای بدن اسیبی به همراه نخواهد داشت. در داخل بدن انسان و یا حیوان، داشمندان می‌توانند سیگنال‌های فلورسنتی را با سیستم تشخیص نوری مشاهده کنند.ژانگ و همکارانش پپتیدهای خود را در داخل داروهای شیمی درمانی معمولی قرار دادند، بنابراین نور آن تا زمانی که دو عنصر تشکیل دهنده از هم جدا شود، مخفی خواهد ماند. این یک پیشرفت پزشکی است و می تواند تاثیر بسیار زیادی بر روی درمان داشته باشد.

منبع: nanowerk

توجه: کپی برداری از مطالب سایت تنها با درج لینک منبع و نام سایت امکان پذیر است.