فناوری نانو در برنامه های مختلفی برای بهبود محیط زیست مورد استفاده قرار میگیرد و این کاربردها شامل پاکسازی مواد آلاینده ، بهبود روشهای حذف نسل جدیدی از آلاینده ها و ایجاد منابع انرژی تجدید پذیر است .

کاربرد فناوری در مسائل  زیست محیطی:

ایجاد آلاینده های کمتر در طول فرآیند تولید مواد : یکی از مثالها استفاده از نانو خوشه های  نقره به عنوان کاتالیست است که میتواند مواد جانبی آلاینده را در که در طول  فرآیند تولید پروپیلن اکسید  ایجاد می شود ، کاهش دهد . از پروپلین اکسید برای تولید موادی همچون پلاستیک ، رنگ ، شوینده ها و مایع ترمز استفاده می شود .

تولید سلولهای خورشیدی با قیمت رقابتی : محققان نشان داده اند که آرایه ای  از نانو سیم های سیلیکونی تعبیه شده در پلیمر می تواند در تولید سلولهای خورشیدی  کارآمدتر مورد استفاده قرار گیرد . تلاشهای دیگر در استفاده از فناوری نانو برای بهبود سلولهای خورشیدی ممکن است منجر به سلولهایی شود که الکتریسته ی بیشتری با هزینه ی کمتر  تولید میکند.

افزایش برق تولید شده توسط آسیاب های بادی: اپوکسی هایی که شامل نانو لوله های کربنی هستند برای ایجاد تیغه ی آسیاب بادی مورد استفاده قرار میگیرند . این تیغه ها قویتر بوده و وزن کمتری دارند بنابراین مقدار الکتریسیته ی تولیدی توسط هر آسیاب افزایش پیدا میکند .

پاکسازی آبهای زیر زمینی از مواد شیمیایی آلی:محققان نشان داده اند که نانو ذرات طلا می تواند در پاکسازی حلالهای آلی که آبهای زیر زمینی را آلوده میکنند ،موثر باشد .  این روش می تواند موثر تر از سایر روشهای تصفیه ی آب که در آن باید آب به بیرون  از زمین پمپ شود ، باشد .

پاکسازی نشت نفت :استفاده از نانو ذرات اکسید تنگستن مس فوتوکاتالیستی برای شکستن نفت به ترکیبات زیست تخریب پذیر روشی موثر است . نانو ذرات داخل یک شبکه قرار گرفته اند که نسبت سطح بالایی برای واکنش دارد و توسط نور خورشید فعال می شود .

گرفتن کربن دی اکسید حاصل از نیروگاهها : محققان روشی را گسترش داده اند که در آن از غشاهایی با ساختار نانو استفاده شده و کربن دی اکسید  خروجی از نیروگاهها گرفته می شود.

پاکسازی ترکیبات آلی فرار از هوا: محققان از یک کاتالیست که ترکیبات آلی فرار را در دمای اتاق میشکند ، استفاده کرده اند  . این کاتالیزور از اکسید منگنز متخلخل که در آن نانو ذرات طلا تعبیه شده  تشکیل شده است .

کاهش هزینه ی سلولهای سوختی :  تغییر فاصله ی  اتم های پلاتینیوم استفاده شده در سلولهای سوختی ،توانایی کاتالیزوری پلاتینیوم را افزایش میدهد .

 

ذخیره سازی هیدروژن برای ماشینهای قدرت گرفته از سلولهای سوختی:استفاده از لایه های گرافنی برای افزایش انرژی پیوند هیدروژن به سطح گرافن در مخزن سوخت منجر به افزایش سطح ذخیره سازی هیدروژن شده و مخزن سوخت سبکتر می شود . این موضوع می تواند به گسترش ماشینهای هیدروژنی کاربردی کمک کند .

منبع : understanding nano