ساخت رساناهای قابل کشش و شفاف با استفاده از ساختارهای نانو –اکوردئون:

محققان دانشگاه کارولینای شمالی رساناهای قابل کشش و شفاف با استفاده از ساختارهای نانو اکوردئون ایجاد کرده اند .

ماده ای را تصور کنید که قابل کشش ، انعطاف پذیر و شفاف باشد . بنابراین  می توان از این ماده برای اتصال به بدن انسان ، روبات و یا بر روی پارچه  و به عنوان نمایشگر گوشی های هوشمند قابل انعطاف ، قابل کشش و حساس استفاده کرد . از جمله کاربرد این مواد می توان به تولید دماسنج های قابل پوشش و یا سنسور ها اشاره کرد . دکتر Bagal  می گوید :"هیچ ماده ی رسانای شفاف ،و قابل کشش در طبیعت وجود ندارد بنابراین ما مجبوریم خودمان آن را بسازیم ".

 

محققان کار خود را با ایجاد قالبهای  پلیمری سه بعدی بر روی بسترهای سیلیکون آغاز کردند . این قالب از مستطیل هایی با  فاصله و سری یکسان ساخته شده است و با لایه ای از اکسید روی  دوپه شده با آلومینیوم پوشش داده می شود . سپس پلیمر الاستیکی بر بالای آن اعمال می شود . سپس محققان همه چیز را بر می گردانند و قالب و سلیکون را حذف میکنند .

 

چیزی که باقی می ماند یک سری شیار متقارن اکسید روی بر روی بستر الاستیک است . اکسید روی و پلیمر شفاف و واضح هستند بنابراین این ساختار نیز شفاف خواهد بود .

 

دکتر Erinn Dandley می گوید : "  ما ضخامت لایه ی اکسید روی را نیز کنترل کردیم و آزامایشهای مختلفی با استفاده از لایه هایی با ضخامت 30 تا 70 نانو متر انجام دادیم . ضخامت لایه ی اکسید روی بسیار مهم است زیرا بر روی خواص الکتریکی ، نوری مکانیکی ساختار تاثیر میگذارد ." این رویکرد ،مهندسی را با شیمی سطح  برای کنترل دقیق شکل هندسی ،ترکیب و خواص نانو اکوردئون ترکیب می کند . این محققان در حال حاضر بر روی بهبود  رسانایی ساختارهای نانو اکوردئون کار میکنند .