محققان دانشگاه تکنولوژی Nanyang در سنگاپور (NTU سنگاپور) یک منبع قدرت قابل تنظیم پارچه مانند را ایجاد کرده اند که می تواند بدون از دست دادن عملکرد خود، برش، کشش یا پیچ بخورد.

تیم تحقیقاتی در دانشکده مهندسی و مهندسی مواد، تحت نظارت پروفسور چن Xiaodong رئیس دانشکده، در مجله Advanced Materials  (نسخه چاپی 8 ژانویه)  نحوه  طراحی منابع انرژی قابل پوشیدن(سوپرخازن ها) را گزارش کرده است. این سوپرخازن همانند یک باطری با قابلیت شارژ سریع عمل می کند و می تواند چندین بار در طول روز شارژ شود.  نکته مهم این است که تیم تحقیقاتی  دکتر Xiaodong، سوپر خازن  خود را به طور سفارشی طراحی کرده اند. این موضوع بدین معناست که ساختار و شکل این سوپرخازن بعد از تولید نیز قابل تغییر است و در عین حال عملکرد آن به عنوان منبع تامین انرژی حفظ می شود. سوپر خازن های قابل کشش فعلی دارای طراحی و ساختار از پیش تعیین شده هستند اما این ابداع جدید می تواند در جهات متعددی کشیده شود و سازگاری آن با سایر بخش های الکتریکی بسیار بالاست. این سوپرخازن های جدید زمانی که به ساختار لانه زنبوری مانندی اصلاح شدند، توانایی ذخیره سازی شارژ الکتریکی را به دست آوردند و این توانایی در حال حاضر 4 برابر  بیشتر از سوپرخازن های پوشیدنی فعلی است. علاوه بر این،  سوپرخازن اختراع شده زمانی که تا 4 برابر اندازه اصلی خود کشیده می شود، تقریبا 98 درصد از توانایی اولیه خود برای ذخیره انرژی الکتریکی را حفظ می کند.  ازمایش های انجام شده توسط پروفشور چن و تیمش نشان می دهد زمانی که سوپرخازن های سفارشی با سنسوری جفت می شوند و بر روی آرنج انسان قرار می گیرند، عملکرد بهتری نسبت به سوپرخازن های فعلی خواهند داشت.  سوپرخازن های جدید قادرند جریان ثابتی از سیگنال ها را حتی زمانی که بازو در حال نوسان است فراهم آورند. سپس این سیگنال ها به طور بی سیم به دستگاه های خارجی همچون دستگاه هایی که ضربان قلب بیمار را می سنجد ارسال می شود. متخصصان بر این باورند که ابداع جدید، می تواند به راحتی به تولید انبوه برسد. هزینه تولید آن چیزی حدود 0.10 دلار آمریکاست. توسعه سوپرخازن های قابل اعتماد و  قابل ویرایش برای توسعه صنعت  دستگاه های الکترونیک پوشیدنی بسیار مهم است.  اختراع چنین مواردی فرصت های زیادی را در حوزه اینترنت اشیا ایجاد می کند به خصوص زمانی که دستگاه های الکترونیکی پوشیدنی بتوانند قدرت و انرژی خود را تامین کنند و با سایر وسایل موجود در منزل یا محل کار به راحتی ارتباط برقرار نمایند.  دکتر چن در این باره می گوید:

رویای من  رسیدن به روزی است که بتوان سوپرخازن های انعطاف پذیر طراحی شده را با سنسورهای پوشیدنی ترکیب کرد و از آن برای تشخیص سلامت انسان ها و عملکرد ورزشی  استفاده نمود.  با وجود توانایی دستگاه های پوشیدنی برای تامین انرژی خود، می توانید روزی را  تصور کنید که در آن دستگاهی با حساسیت بالا برای مانیتور سلامت و عملکرد  دونده مارتن در طول مسابقه اختراع شده است.

سوپرخازن های قابل ویرایش از مواد کامپوزیت نانوسیم منگنز دی اکسید تقویت شده ساخته شده است. با اینکه منگنز دی اکسید یک ماده رایج برای ساخت سوپرخازن هاست اما ساختار بسیار طولانی این نانوسیم ها که با سیستمی از نانولوله های کربنی و فیبرهای نانوسلولوزی تقویت شده است، به الکترودها اجازه  می دهد در طول فرایند سفارشی سازی،فشارهای مرتبط را تحمل کنند.

دکتر لو شیان ژون، دانشمند ارشد و رئیس بخش مواد نرم در موسسه تحقیقات و مهندسی مواد (IMRE) در این باره چنین می گوید:

این  منبع قدرت پارچه مانند و همه کاره می تواند قابلیت اتصال و اجرا کردن(plug-and-play) را به همراه حفظ عملکرد خوب آن، در اختیار افراد قرار دهد. این منابع تامین قدرت انعطاف پذیر از آنجایی که بسیار قابل کشش هستند می توانند نسل بعدی دستگاه های ذخیره انرژی پارچه ای باشند که با دستگاه های پوشیدنی الکترونیکی قابل ادغام است.

 منبع: azonano