استفاده از فناوری نانو در ساخت آسانسور فضایی :اسانسور فضایی  ممکنه شبیه ایده های داستانهای خیالی به نظر برسه .  اما در آینده ای نزدیک به نطر این ایده به واقعیت تبدیل  خواهد شد .

یک شرکت ژاپنی به نام ابایاشی ( obayashi   ) اخیرا اعلام کرده است که تا سال 2050 آسانسور فضایی را ایجاد خواهد کرد . این آسانسور فضایی به شدت خطرات و هزینه های  مرتبط با سفرهای فضایی در آینده را کاهش می دهد . این آسانسور به عنوان یک  دستگاه حمل و نقل مستقیم به فضا عمل میکند .

نانو نخ های الماسی :

آسانسور فضایی قبل از اینکه وارد بازار شود  با چالشهای تئوریکی بسیاری روبرو است . در حال حاضر بزرگترین چالش پیش روی پروژه ی آسانسور فضایی ، ایجاد کابلی قوی است که  قدرت کافی برای پشتیبانی و تحمل نیروهای بسیار وارده بر آن را تحمل کند .  پیشرفت در فناوری نانو و نانو لوله های کربنی ، فرصت ایجاد این مواد قوی را برای ما فراهم کرده است . محققان در حال حاضر در حال کاووش بر روی استفاده از نانو نخ های الماسی برای ساخت  این کابلها هستند . این نانو نخ ها که توسط badding   گسترش یافته است ، ساختار منحصر به فردی در مقایسه با سایر نانو لوله ها دارد.

این ساختار منحصر به فرد نانو نخ های الماسی ، از فشرده کردن بنزن بدست می اید .این فشرده سازی باعث می شود بنزن به حالت انباشته در بیاید .در نهایت فشار تا حدی زیاد می شود که بنزن می شکند ، سپس فشار توسط دانشمندان به آرامی کاهش می یابد .

ایجاد کابلهای فوق العاده سبک و فوق العاده قوی :

قدرت و استحکام نانو نخ های الماسی بدان معناست که  از این مواد می توان برای ساخت کابل آسانسور فضایی استفاده کرد . کابل باید سبک و قوی باشد تا  پایداری مورد نیاز برای کارکرد صحیح آسانسور را فراهم کند .  نانو نخ های الماسی به خاطر استحکام و سختی ، سبکی در وزن  برای اینکار ایده آل هستند . با این حال ،فرآیندهای موجود برای تولید نانولوله ها محدودیت هایی دارد و قادر به تولید حجم زیادی از مواد مورد نیاز برای ساخت این اسانسور نمی باشد .  البته شرکت ابایاشی معتقد است که تا سال

 تکنیک ها و روشهایی برای ایجاد انبود نانو مواد منتشر خواهد شد . ساخت کابل ، اولین قدم برای ایجاد آسانسور فضایی است .

 

اجزای اصلی آسانسور فضایی :

چهار جز اصلی برای ایجاد آسانسور فضایی عبارت است از :

  • یک ایستگاه لنگر که در سطح زمین قرار میگیرد.

  • یک وزنه ی تعادل که در فضا قرار میگیرد و به ثبات چرخش کابل در مدار کمک میکند.

  • یک بالابر مکانیکی برای بالا کشیدن آسانسور

  • یک منبع قدرت که در سطح زمین قرار میگیرد تا نیروی لازم برای آسانسور را ایجاد کند.

 

چالش های موجود :

حتی اگر تمامی این اجزا به خوبی کار کنند باز هم چالشهای بسیاری وجود دارد که باید بر آنها غلبه شود . به عنوان مثال اشیای مدار زمین  پایین ، می تواند اسیب جدی به اسانسور وارد کند و یا کابل آن را پاره سازد .اگر این کابل پاره شود ، اسانسور به زمین سقوط کرده و می تواند آسیبهای بزرگی به ایستگاه لنگر و محیط اطراف آن وارد سازد . یکی دیگر از نگرانی های بزرگی که باید در نظر گرفته شود ، تاثر سیاسی ایجاد یک  اسانسور فضایی است .اگر ایستگاه لنگر این اسانسور در آبهای بین المللی قرار گیرد ، مسئل این است که چه کسی صاحب این اسانسور خواهد بود .